ŠD, internát – Exkurze do hřebčína a kočárovny v Kladrubech

Ve středu 15.5.2024 jsme podnikli exkurzi do hřebčína, který se zabývá letitým chovem starokladrubského koně vyšlechtěného speciálně pro ceremoniální účely královského dvora.

Na začátku nás upoutal pohled na závodiště, kde trénoval kočí s kočárem zapřaženým se čtyřmi bílými koňmi. Když přijel blíže, mohli jsme si je dobře prohlédnout a se souhlasem kočího udělat společnou fotku.

Na druhé straně cvičiště jsme pozorovali ukázky tréninku běh v kruhu jednotlivých koní. Velmi krásný zážitek na nás čekal u ohrady s volně pasoucím se stádem mladých koní. Byli na nás zvědaví jako my na ně. Přišli k nám a nechali se pohladit či podrbat za ušima. Každý chtěl fotku. Od paní průvodkyně jsme se dozvěděli, že jich je v hřebčíně 280 a vyznačují se svým nezaměnitelným tvarem nosu, kterému se říká klabonos a jejich výškou. Jsou velmi klidní a krotcí.

Pak jsme šli do kočárovny, kde jsou umístěny historické kočáry.  Jeden vypadal jak z pohádky, prý s ním jezdil arcibiskup a s další bryčkou zase T.G.Masaryk. V dalším sále jsme obdivovali  makety v životní velikosti zapřažených bílých a hnědých starokladrubáků. Zajímavé byly různé druhy sedel, ohlávek, jezdeckých šatů či obuvi a bot pro kocoura Mikeše.

Poté jsme se přesunuli do koňské porodnice se třemi desetidenními roztomilými hříbátky a jejich maminkami. Hned vedle se nacházela vnitřní jízdárna, kterou si všichni s radostí vyzkoušeli.  A tak tam rázem začalo běhat stádo našich malých dvounohých koníků.

Exkurzi jsme zakončili nákupem drobných upomínkových předmětů a pobytem na dětském hřišti, které vypadalo jako malé koňské závodiště. Nechyběla ani sladká zmrzlina. Všichni byli nadšení, byl to prostě super výlet !!!

Exkurze byla financovaná z OP JAK.