Projekt „Podzim” 1. ročník

JABLÍČKOVÝ DEN

Nastal podzim, období, kdy se v okolí naší školy v rozlehlých sadech ve velkém sklízí jablka všech odrůd. Jelikož se jedná o velmi oblíbené ovoce, hojně využívané v české kuchyni, rozhodli jsme se věnovat jablíčkům projektové vyučování v podobě dvou školních dnů.

Ve středu 14. října si děti přinesly ze svých domovů jablíčka a mrkve. Nejprve jsme si udělali výstavku běžně používaných druhů zeleniny (celer, petržel, paprika, rajče, cibule, česnek, dýně, patizon, mrkev, chilli papričky). Pověděli jsme si o využití zeleniny v kuchyni a jejím přínosu pro zdraví. Zeleninu jsme také ochutnávali. A pak už jsme se věnovali právě jablíčkům.

Začali jsme popisem jablíček, která si děti s sebou z domova přinesly. Soustředili jsme se na jejich barvu, tvar, vůni, vzpomínky a zážitky, které se při pohledu na jablíčko dětem vybaví.

Jablíčka jsme si pak společně s mrkvemi oloupali, nastrouhali, doplnili cukrem, citronovou šťávou a zakápli olivovým olejem. Také jsme si vyrobili vlastní čerstvý jablečný mošt. Děti byly s výsledkem své práce velmi spokojené a moc si pochutnaly.

Ve čtvrtek 15. října jsme po výuce českého jazyka v jablíčkovém dnu pokračovali. Připravili jsme si jablka na výrobu štrůdlu. Děti jablka nejprve oloupaly, nakrájely, dosladily cukrem a zasypaly skořicí. Náplň šikovně navršily na listové těsto, zabalily, pomazaly vajíčkem, a ochotné paní kuchařky štrůdly v jídelně upekly. Po vychladnutí nás už nic od ochutnávky neodradilo.

Děti si oba dny velmi užily.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více fotografií na

https://logopedickaskola.rajce.idnes.cz/Projekt_,,Podzim_1._rocnik