Stavitel města

Dne 9. 5. 2023 se v MŠ konal projektový den s názvem Malá technická univerzita – Stavitel města, který byl financován ze šablon III. Celé dopoledne probíhalo společným povídáním spojené s praktickými a názornými ukázkami. V úvodu odbornice děti seznámila s pracovní helmou stavitele, kterou si pro ukázku názorně nasadila na hlavu a srozumitelnou formou pohovořila o bezpečnosti při stavění budov a domů. Poté měla připravené obrázky – tzv. mapové značky, dle kterých děti měly určit o jakou budovu, a instituci se jedná např. H – nemocnice, oheň – hasiči, vlak – vlakové nádraží apod. Další ukázkou bylo velké puzzle, které znázorňovalo různé druhy silnic např. rovinka, zatáčka, křižovatka apod. Děti je měly zkusit pojmenovat a poté sestavit intuitivně nebo pomocí plánku.

Poté odbornice přivezla velký kufr, který děti mohly pod dohledem paní učitelky otevřít a vyndat z něho velký látkový pytel s kostičkami Lego. Dětem představila, o jaké kostičky se jedná a zeptala se, zda už děti s nimi mají nějakou zkušenost a pohovořila o tom, co lze z nich všechno postavit např. dům, strom, kytičku apod. Dalším úkolem bylo z kostiček postavit budovy, které v úvodu v rámci mapových značek děti poznávaly. Budovy měly mít okna a dveře a zároveň, aby se do nich vešla Lego panenka a panáček, které měla odbornice na ukázku s sebou. Některé děti začaly samostatně stavět, některé s dopomocí paní učitelky, asistentky a odbornice, které je u stavění slovně doprovázely. U sestavování mohly děti rozvinout svoji vlastní fantazii a vznikaly nám tak originální stavby např. i s bazénem na střeše nebo domy s venkovními schody, stromy apod. Po dostavění si děti své výtvory přenesly a umístily mezi a podél postavené silnice. Poté jim odbornice a učitelka s asistentkou rozdaly mapové značky. Děti je umisťovaly k jednotlivým stavbám a pojmenovávaly, o jaké stavby se jedná. Tímto způsobem děti vytvořily město a na požádání odbornice ještě z kostiček sestavily auto s koly a každý si vyzkoušel projet po silnici mezi domy a veřejnými budovami.

Na závěr děti dostaly ke stolečkům dvě velké mapy s předtištěnou  silnicí, ke které měly dokreslit město včetně budov, zeleně, zvířat, aut apod. Protože se všechny děti  snažily a společně tvořily, dostaly na památku diplomy a poděkování od paní odbornice. S paní Ing. Magdalenou Čáslavskou budeme nadále spolupracovat a pokračovat další lekcí „Stavitel mostů“, na kterou se společně s dětmi těšíme.

Více fotek ke zhlédnutí na FB stránkách školy: https://www.facebook.com/zslogo