Exkurze do kravína v obci

V pondělí 11. 4. prvňáčci a druháci vyrazili v rámci učiva prvouky na prohlídku do nedalekého kravína a teletníku v Choustníkově Hradišti. Naším průvodcem a vypravěčem o práci v místní společnosti Rýcholka, byl pan Petira.  Viděli jsme, kde a jak se krávy dojí a kam putuje nadojené mléko. Zjistili jsme, že každá kráva má v uchu žluté kolečko, kterým je monitorována. Ošetřovatelé pak vědí, kolik mléka nadojila. Žáci si mohli pohladit malá telátka, která jsou během dvou dnů po narození odstavená od matky. Úplně nejmladším byl teprve týden. Žáci se dozvěděli, že kráva, která nemá telátko, se nazývá jalovice. Chlapce zaujal traktor, který vozil a přihrnoval krmivo. Žákům se na exkurzi velmi líbilo a malými telátky byli doslova nadšené.

Bc. M. Mrázová